Messer Máté
Főszerkesztő
Az egészséges csontok hallatán régen elsősorban a kalcium jutott az emberek eszébe, ami később kiegészült a D-vitaminnal, a K-vitaminnal, esetleg a magnéziummal. Arra azonban nem sokan gondolnának, hogy a szelén is fontos tényező: egy új tanulmány ennek a kevésbé ismert nyomelemnek a kapcsolatát vizsgálta a csontjaink állapotával.
Miért lehet fontos a szelén a csontjaink szempontjából?
Korábbi tanulmányokból már sejthető volt, hogy a szelén is szerepet játszik a csontok egészségében, de azt, hogy pontosan miért fontos, máig némi homály övezi.
Hatása valószínűleg onnan származik, hogy nélkülözhetetlen a sejtek oxidatív károsodásokkal szembeni védelmében. Az oxidatív stresszről pedig feltételezhető, hogy a csontokra nézve is romboló hatású, így logikus, hogy a szelén — ami fontos részét képezi szervezetünk antioxidáns rendszerének — védőhatású a csontritkulással szemben és segít megőrizni a csontsűrűséget.
Mit vizsgáltak az új tanulmányban?
Ez a kutatás egy úgynevezett metaanalízis, ami azt jelenti, hogy különböző releváns tanulmányok összevont eredményeit tartalmazza, nem csupán egyetlen kiugró eredményt. Ezekben az étrendi szelénbevitel és a szérum szelénszint alapján vizsgálták a csontsűrűséget, a csontritkulás előfordulását és a csonttörések kockázatát.
Összesen 18 megfigyeléses tanulmányt és 1 randomizált vizsgálatot válogattak be az analízisbe, amiben közel 70 ezer ember adatait elemezték. A hasonló metaanalízisekben szigorú kritériumok alapján választják be és zárják ki az irreleváns és alacsony minőségű vizsgálatokat annak érdekében, hogy az eredmények megbízhatóbbak legyenek.
Az étrendi szelénbevitel és a csontsűrűség
Négy tanulmány vizsgálta az étrendi szelénbevitel és a csontsűrűség kapcsolatát, amelyekből egyértelművé vált, hogy a kettő összefüggésben áll: akik több szelént fogyasztottak, azoknak arányaiban magasabb volt a csontsűrűségük. Az eredmény ugyanakkor nem volt számottevő, mivel a szelén csupán egyetlen apró összetevője az egészséges csontoknak — ennek ellenére viszont érdemes odafigyelni rá.
Két tanulmány elemezte az étrendi szelénbevitel és a csontritkulás kockázatát, aminek az eredménye már jóval kiemelkedőbb volt: a magasabb szelénfogyasztás több mint felére csökkentette a csontritkulás előfordulását.
A csípőtörések számában szintén pozitív változást figyeltek meg, viszont általánosságban a csonttörések kockázatára gyakorolt hatását nem ítélték jelentősnek, mivel nagyon nagy eltérések mutatkoztak a kutatásokban.
A szérum szelénszint összefüggése a csontok egészségével
A szelén is egyike azoknak a nyomelemeknek, amelyekből nehéz az ellátottságunkat pontosan felmérni. A leggyakrabban használt teszt a plazma és a szérum szelén koncentrációja. A kutatásokban itt a szérum szelénszint kapcsolatát vizsgálták, ezek alapján pedig a következőket sikerült megállapítani:
- 4 kutatás és 3370 résztvevő adatai szerint a magasabb szérum szelénszint pozitív összefüggésben állt a csontsűrűséggel, tehát akiknek jobb volt a szelénellátottságuk, azoknak jobb volt a csontsűrűségük is.
- 1 megfigyeléses tanulmány kivételével jelentősnek mutatkozott a kapcsolat a szérum szelénszint és a csontritkulás között: azon személyeknek, akiknek csontritkulásuk volt, a szelénszintjük is alacsonyan állt.
- A szérum szelénszint és a csonttörések kockázata között nem volt jelentős összefüggés.
Az egyetlen randomizált vizsgálat, ami a szelénpótlás hatásait vizsgálta, nem talált összefüggést a szelénpótlás és a csontsűrűség között, azonban ebben a kutatásban kevésbé jól hasznosuló szelénsókat használtak és a vizsgált személyeknek eleve jó volt a szelénellátottságuk.
Nem árt észben tartani, hogy az alacsony csontsűrűség csak egy a törések szempontjából fontos kockázati tényezők közül. Attól, hogy a csontsűrűség nem javul, a csontok szerkezete még változhat. A K1-vitamin például egy vizsgálatban felére csökkentette a töréskockázatot, miközben a csontsűrűséget szintén nem növelte.(2)
Összefoglaló
Bár az eredmények némileg vegyesek, az jól látható, hogy a túl alacsony szelénbevitel hatására a csontok egészsége is sérülhet, hiszen mind a magasabb étrendi bevitel, mind a magasabb szelénszint előnyösnek mutatkozott a csontsűrűség, csontritkulás és a csonttörések kockázata szempontjából.
Az ételek szeléntartalmát elsősorban a termőföldekben lévő szelén mennyisége határozza meg, így bizonyos területeken nagyon gyakori az elégtelen bevitel. Ilyen esetekben különösen fontos lehet a kiegészítése, mivel számos probléma megelőzésében segíthet, ha elkerüljük a hiányát.
A szelénen kívül a D-vitamin, a K-vitamin, az A-vitamin, a kalcium és a magnézium is nagyon fontos az egészséges csontokhoz, javasoljuk ezeket a cikkeinket is a témában!
A főoldalon, a szelén menüpontra kattintva több kiváló szelénforrást és szelénben gazdag receptet is találhatsz.
- Xie H, Wang N, He H, Yang Z, Wu J, Yang T, Wang Y. The association between selenium and bone health: a meta-analysis. Bone Joint Res. 2023 Jul 6;12(7):423-432. doi: 10.1302/2046-3758.127.BJR-2022-0420.R1. PMID: 37407020; PMCID: PMC10322231.
- Cheung AM, Tile L, Lee Y, Tomlinson G, Hawker G, Scher J, Hu H, Vieth R, Thompson L, Jamal S, Josse R. Vitamin K supplementation in postmenopausal women with osteopenia (ECKO trial): a randomized controlled trial. PLoS Med. 2008 Oct 14;5(10):e196. doi: 10.1371/journal.pmed.0050196. Erratum in: PLoS Med. 2008 Dec;5(12):e247. PMID: 18922041; PMCID: PMC2566998.